Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Erasmus+

W ramach programu ERASMUS+ studenci Instytutu mogą ubiegać się o dwa rodzaje wyjazdów:

  • na studia – do zagranicznej szkoły wyższej współpracującej z UJ
  • na praktykę – do zagranicznego przedsiębiorstwa, organizacji lub instytucji

 

Można wyjechać na jeden semestr (zimowy lub letni) lub na cały rok akademicki (w zależności od warunków współpracy):

  • 1 semestr = 5 miesięcy
  • 1 rok akademicki = 10 miesięcy

 

Brak możliwości ubiegania się o wyjazd w ramach innej jednostki.

 

Koordynatorem programu w Instytucie Przedsiębiorczości jest dr Magdalena Sawczuk

 

Oferta wyjazdów na studia

Instytut Przedsiębiorczości podpisał umowy o wymianie międzynarodowej w ramach programu ERASMUS+ z następującymi uniwersytetami:

AUSTRIA

CHORWACJA

  • Veleučilište u Šibeniku

FRANCJA

  • Université de Montpellier

GRECJA

HISZPANIA

LITWA

NIEMCY

PORTUGALIA

SŁOWACJA

SZWECJA

  • Linnéuniversitetet

RUMUNIA

TURCJA

WŁOCHY

  • Università degli Studi di Milano-Bicocca

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konkurs stypendialny programu Erasmus "Studia" na rok 2023/24

W ostatnich dniach stycznia i pierwszych dniach lutego jednostki naszego Wydziału rozpoczynają rekrutację do programu Erasmus+. Rekrutacja w styczniu 2024 dotyczyć będzie wyjazdów w roku akademickim 2024/2025 (semestralne lub całoroczne). W maju odbędzie się druga rekrutacja – uzupełniająca, która dotyczy jednak tylko wyjazdów na semestr letni. W ramach programu Erasmus mają Państwo możliwość zrealizowania części studiów w uczelni partnerskiej za granicą. Jest to dla Państwa niepowtarzalna okazja aby:

  1. rozwinąć i udoskonalić kompetencje językowe,
  2. odnaleźć się w innej kulturze, oraz
  3. zwiększyć swoją konkurencyjność na europejskim rynku pracy.

Serdecznie zachęcamy Państwa do aplikowania o wyjazd w swojej Jednostce.
Na stronach internetowych jednak oraz programu Erasmus znajdzie się dokładna informacja dotycząca terminów tegorocznej rekrutacji. Prosimy o zapoznanie się z tymi terminami i przestrzeganie ich.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Koordynatorów Erasmus+ w swoich Jednostkach.

Zapraszamy do dołączenia do naszej FB grupy - Erasmus+ UJ wyjazdy/outgoing: https://www.facebook.com/groups/735506573255118/ 
Dzięki temu będziesz mógł/mogła skontaktować się z osobami, które były, są lub będą na stypendium programu Erasmus+.

W programie Erasmus+ mogą brać udział studenci wszystkich kierunków studiów prowadzonych na Wydziale oraz studenci studiów doktoranckich.

Rekrutacja na program Erasmus+ wyjazdy na studia odbywa się wyłącznie poprzez system USOSweb. Aby wziąć udział w rekrutacji należy zalogować się do systemu USOSweb a następnie wejść w zakładkę Wymiana studencka i złożyć wniosek.

 

Harmonogram I rekrutacji na program Erasmus+ Studia 2024/2025 – szczegółowe daty zostaną niebawem podane:

16.01. - 05.02.2023 – składanie wniosków przez USOSweb,

02.02. - 19.02.2023 – kwalifikacja i zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb,

20.02. - 26.02.2023 – procedura odwoławcza,

27.02. - 05.0.2022 - rozpatrzenie odwołań, ostateczne zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb

Lista instytutowych/wydziałowych koordynatorów programu Erasmus+ znajduje się [tutaj]

Listę uczelni zagranicznych, do których możesz wyjechać znajdziesz w systemie USOSweb (zakładka Wymiana studencka). Lista wszystkich uczelni współpracujących z poszczególnymi wydziałami/instytutami znajduje się także na stronie DWM (po lewej stronie w części "zobacz również": LISTA UMÓW KA 131-HED).

Kryteria kwalifikacyjne: Lista kryteriów kwalifikacyjnych dla wszystkich jednostek biorących udział w programie Erasmus+ Studia dostępna jest [tutaj].

Wspólne Kryteria Kwalifikacyjne:

 

 Wymogi formalne udziału w rekrutacji:

1. Deklaracja znajomości języka obcego wymaganego przez uczelnię partnerską na poziomie minimum B2 lub poziomie określonym przez uczelnię partnerską.

2. Status studenta lub doktoranta UJ.

Kryteria kwalifikacyjne:

1. Podstawą ustalenia wyniku kwalifikacji będzie: 1) średnia ocen za ostatni rok studiów lub 2) w przypadku studentów pierwszego roku studiów I i II stopnia, studiów jednolitych magisterskich wynik z rekrutacji na studia lub

3) w przypadku doktorantów wynik z rekrutacji do szkoły doktorskiej.

Wynik kwalifikacji będzie określony w skali od 0 do 100. Średnia ocen zostanie przeliczona wg. wzoru: wynik kwalifikacji = (średnia ocen - 2) / 3 * 100.

2. W przypadku uzyskania tego samego wyniku, pierwszeństwo na liście rankingowej będą miały osoby, posiadające (udokumentowaną) wyższą znajomość języka obcego. W przypadku takiego samego wyniku oraz poziom znajomości języka obcego, o kolejności na liście rankingowej zdecyduje wynik rozmowy kwalifikacyjnej, przeprowadzonej przez koordynatora wydziałowego.

Skład Komisji Kwalifikacyjnej:

1. Prorektor UJ ds. dydaktyki.

2. Kierownik Działu Obsługi Studentów Zagranicznych.

3. Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+

 

Procedura przebiegu kwalifikacji:

1. Kandydat w terminie rekrutacji (aktualne terminy zostaną niebawem podane) składa elektronicznie wniosek za pośrednictwem systemu USOSweb po uprzednim zalogowaniu się do systemu.

1) w zakładce: Wymiana studencka wypełnia wniosek opisując motywację wyjazdu oraz deklarując znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską na poziomie minimum B2 lub poziomie określonym przez uczelnię partnerską. UWAGA: Znajomość języka obcego może być weryfikowana na późniejszym etapie przez koordynatora instytutowego/wydziałowego. W przypadku braku możliwości potwierdzenia zadeklarowanego poziomu znajomości języka obcego przez kandydata przyznany wyjazd zostanie anulowany.

2) Kandydat ma możliwość wskazania do 3 uczelni partnerskich, do których chce wyjechać wg priorytetu wyboru.

 

 

2. Komisja Kwalifikacyjna w określonym terminie rozpatrzy wnioski i przyzna kandydatom wyjazdy w USOSweb.

1) Po zalogowaniu się do USOSweb w zakładce: Wymiana studencka kandydaci będą mieli możliwość sprawdzenia wyników rekrutacji.

2) UWAGA: Po zakwalifikowaniu się do Programu Erasmus+ Studia kandydat w przeciągu 7 dni od przyznania uczelni partnerskiej w USOSweb musi zaakceptować przyznaną uczelnię poprzez uzupełnienie wniosku o brakujące informacje.

 

Procedura odwoławcza:

1. Kandydat w określonym przedziale czasowym (terminy zostaną zaktualizowane) składa pismo (wzór dostępny na stronie: erasmus.uj.edu.pl) wraz z dokumentacją potwierdzającą naruszenie procedury kwalifikacyjnej do Działu Obsługi Studentów Zagranicznych przy ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków. Odwołania dostarczone po terminie nie będą rozpatrywane.

2. Komisja odwoławcza pod przewodnictwem Prorektora UJ ds. dydaktyki w określonym terminie rozpatrzy podania i poinformuje kandydatów o wyniku.

 

Kandydatami są studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych studiów magisterskich uzupełniających specjalności :

Media Społecznościowe w Zarządzaniu,

Zarządzanie w Turystyce i w Sporcie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Erasmus - oczyma Karoliny

„Erasmus? Fajnie by było, ale to na pewno dużo załatwiania i stresu, zresztą – na pewno się nie dostanę!" To była pierwsza myśl na lekko rzucone hasło przez koleżanki „Aplikuj!".  A po pewnym czasie - niespodzianka, dostałam się, na dodatek tam gdzie chciałam i co lepsze nie sama! Nasze nastawienie było bardzo pozytywne, ale im bliżej do wyjazdu to pojawiało się więcej strachu i pytań czy sobie poradzimy? Nie znamy języka, nie mamy na miejscu nikogo znajomego, a tam przecież trzeba znaleźć mieszkanie… Skoro jednak powiedziało się A, czyli podpisało umowę, to trzeba powiedzieć też B – pakować się i ruszać w świat. Zanim zaczniemy życie studenckie po hiszpańsku, czeka nas kurs językowy. Obieramy więc kierunek Girona!

Po przylocie na miejsce nie czekała na nas wymarzona hiszpańska pogoda, a raczej angielska - było pochmurno i deszczowo… Jednak to był dopiero początek. Znaleźć kampus to wyzwanie, autobus do mieszkania -jeszcze większe, a na ulicach nikt nie mówi po angielsku. Na szczęście Erasmus zawsze Erasmusowi pomoże. Studentki ze Słowacji wskazały nam drogę, a przy okazji opowiedziały w kilku zdaniach jak wygląda Erasmus w Gironie. Zapowiadało się naprawdę ciekawie.

Już na kursie poznałyśmy mnóstwo osób, z którymi bardzo się zżyłyśmy. Wspólne zajęcia po 8 godzin dziennie, wycieczki i wypady na miasto bardzo nas do siebie zbliżyły i każdemu z nas ciężko było się rozstać po tych dwóch tygodniach kursu. Z większością utrzymywałyśmy kontakt przez cały semestr, mimo tego, iż my spędziłyśmy go w Barcelonie (a oni w Gironie). Co najważniejsze kontakt ten utrzymujemy nadal. Dzięki temu zarówno Barcelona jak i Girona, to miejsca, do których wracamy pamięcią z uśmiechem na ustach.

Erasmus to oprócz kształcenia się danym kierunku, oprócz zajęć na uczelni, poznawanie innych kultur i tradycji – nie tylko kraju, w którym się przebywa, ale wielu innych, dzięki ludziom, których się tam poznaje. Erasmus to przede wszystkim niesamowita szkoła życia. Można się nauczyć wiele przydatnych później w życiu rzeczy. Nie tylko to jak spakować się na pół roku w 30kg bagażu czy jak znaleźć tani bilet lotniczy, ale przede wszystkim tego jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przekonałyśmy się, że nawet płacz nie pomoże, trzeba się zebrać w sobie i zacząć działać! Takie nastawienie pozwoliło nam przeżyć niesamowite pięć miesięcy z niesamowitymi ludźmi.

Gorąco polecam wszystkim tym, którzy zastanawiają czy aplikować a przede wszystkim tym, którzy już się dostali, ale wahają się jechać, zastanawiając się czy sobie poradzą. Dacie radę, tak samo jak my dałyśmy! ;)

Pozdrawiam,

Karolina Czyż

Kraków, 9 grudnia 2013

Zobacz galerię zdjęć

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Erasmus - oczyma Pawła

Erasmus to prawdziwa szkoła życia. Wyjeżdżając, nie znałem miejscowego języka, nie znałem tam nikogo. Pierwsze momenty były trudne, na szczęście byłem zagubiony tylko przez chwilę i teraz mogę powiedzieć, że pięć miesięcy które spędziłem w Hiszpanii w Murcji, to było coś niesamowitego, to było pięć najlepszych miesięcy w moim dotychczasowym życiu.

Poznałem wielu świetnych ludzi, zyskałem przyjaciół z wielu zakątków świata, z którymi utrzymuję kontakt do dziś i których mam nadzieję spotkać jeszcze nie raz. Dzięki temu wyjazdowi zobaczyłem niezwykłe miejsca i przeżyłem wiele niesamowitych przygód w każdym tego słowa znaczeniu. Pobyt w Hiszpanii w międzynarodowym środowisku pozwolił mi spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, poznać wiele różnorodnych kultur z każdego kontynentu. Każda z poznanych osób nauczyła mnie czegoś nowego, miałem okazję wypróbować wiele tradycyjnych, różnorodnych dań z wielu kuchni świata, posłuchać tradycyjnej muzyki, posłuchać o prawdziwym życiu w innych krajach. Te doświadczenia i kontakty są bezcenne, nie da się ich zdobyć w uniwersyteckich ławach, trzeba się otworzyć na otaczający świat i ludz, którzy w nim przebywają.

Wyjazd na Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji jakie podjąłem w życiu. Erasmus to nie tylko nauka, to zdecydowanie więcej, to esencja życia studenckiego, niesamowite podróże, przygody, romanse, wspaniałe osoby, które spotykasz na swojej drodze, z którymi można stworzyć wspaniałe przyjaźnie, to także świetna zabawa w międzynarodowym środowisku. To wspomnienia, które zostaną do końca życia. Jeśli macie możliwość wyjazdu korzystajcie, na pewno nie będziecie żałować.

Pozdrawiam

Paweł Śleszyński

Zobacz galerię zdjęć